• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Сторінка медичної сестри

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ГЕПАТИТ А?
Спалахи інфекційних захворювань вимагають миттєвої реакції, локалізації та ліквідації. Тому, відповідні служби постійно здійснюють контроль щодо санітарно-епідемічного благополуччя, а також проводять просвітницьку роботу серед населення з профілактики виникнення того чи іншого захворювання.
Гепатит А (або ж ще хвороба Боткіна чи хвороба брудних рук) – є одним із них. Спалахи цього захворювання виникають у різних регіонах країни. Приміром, у нашій області за 9 місяців зареєстровано два випадки гепатиту А. Також нещодавно у м. Вінниця стався спалах вірусного гепатиту А з досить великою кількістю хворих. Перший випадок був зареєстрований 16 жовтня. Зважаючи на стрімку динаміку захворюваності та територіальне поширення (м. Вінниця та деякі громади Вінницької області) було посилено протиепідемічні заходи та проводиться вакцинація.
Що ж потрібно знати про це захворювання?
Вірус гепатиту А викликає запалення печінки, а інфікування ним відбувається фекально-оральним шляхом, через недотримання простих правил гігієни (миття рук), споживання заражених продуктів харчування, води або контакт з хворою людиною.
На відміну від інших вірусів гепатиту, цей не має хронічної форми, але одужання хворого може розтягнутися до кількох місяців. Після перенесеного захворювання у людини формується стійкий і тривалий імунітет. Досить рідко гепатит А може спричинити ураження нирок, підшлункової залози чи смерть.
нкубаційний період становить 14-28 днів. При захворюванні вираженою симптоматикою є: слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювота, підвищена температура, потемніння сечі, жовтяниця тощо. Не завжди в інфікованої людини проявляються перераховані симптоми, особливо це стосується дітей, а ось у дорослих перебіг захворювання у важкій формі досить поширений.
Для профілактики інфікування вірусом гепатиту А проводиться вакцинація. Не менш ефективними методами боротьби є:
дотримання правил особистої гігієни (миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету);
поліпшення санітарних умов;
забезпечення безпечності та якості харчових продуктів, води. Зокрема свіжі овочі, фрукти, зелень, ягоди тощо необхідно ретельно мити перед вживанням. Також споживати бутильовану, фільтровану або перекип’ячену воду (кип’ятити слід не менше 10 хвилин)/
Не займайтеся самолікуванням, при появі перших симптомів зверніться до лікаря. Це запорука вашого здоров’я та здоров’я оточуючих людей, в тому числі ваших рідних та близьких.
Олександрійське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області
Возможно, это графический образ (текст)
Все реак

Медичне обслуговування учнів: обов’язки шкільної медсестри

Зміцнення і збереження здоров’я дітей, формування в них здорових звичок є одним із головних завдань Нової української школи. Важливим кроком у цьому напрямі стали зміни в наданні медичних послуг у школах, що поставили перед медсестрами нові виклики. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, кожен заклад загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності повинен мати в штаті медичного працівника або укласти договір з медзакладом. Також нововведення передбачають значне розширення переліку обов’язків медсестри, що вимагає від неї вищого рівня підготовки та відповідальності.

Нові напрями роботи шкільної медсестри

До нових ключових напрямів роботи медичної сестри належать:

  • медико-педагогічний контроль за фізичним вихованням учнів;
  • здійснення постійного моніторингу стану здоров’я дітей (антропометрія, термометрія);
  • участь в організації харчування учнів;
  • проведення просвітницької та консультативної роботи серед дітей, батьків та вчителів щодо здорового способу життя та турботи про психічне здоров’я;
  • супровід дітей із хронічними хворобами;
  • співпраця зі шкільним психологом, працівниками інклюзивно-ресурсних центрів, закладів охорони здоров’я та соціального захисту;
  • організація та контроль проведення поточної дезінфекції та санітарних і протиепідемічних заходів.;
  • контроль за своєчасністю проходження учнем профілактичних медичних оглядів та вакцинації.

Що залишилося від попередніх обов’язків медсестри?

Для порівняння, раніше до обов’язків медсестри у школі входило:

  • надання учням першої допомоги у випадку невідкладного стану;
  • огляди дітей на наявність педикульозу;
  • контроль і нагляд за дітьми з інфекційними захворюваннями.

Як бачимо, якщо раніше робота медичної сестри не виходила за межі стандартних сестринських компетентностей, тепер вона зобов’язана брати участь у діяльності різних сфер шкільного життя.

Роль медсестри в організації харчування учнів

Національна реформа шкільного харчування триває з 2020 року, однак нові норми почали діяти з вересня 2021 року. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, школа може залучати до приготування їжі інші підприємства (аутсорсинг або кейтеринг). У цьому разі отримання та бракераж (контроль за виходом, безпекою і якістю страв) харчових продуктів або готових страв від постачальників здійснюється бракеражною комісією закладу освіти. Якщо ж школа організовує приготування їжі самостійно, медична сестра обов’язково бере участь в організації харчування учнів цього закладу.

По-перше, вона має складати чотиритижневе сезонне меню, а також разом із кухарем щоденне меню-розклад, зокрема з урахуванням особливих дієтичних потреб дітей. Окрім того, перед видачею їжі медсестра знімає проби готових страв, а результати вносить у спеціальний бракеражний журнал. Видача їжі дозволяється тільки після її особистого підпису. Також вона контролює дотримання технологічних процесів приготування страв і має бути присутня під час відбору добових проб, які зберігаються в холодильнику протягом 24 годин для перевірки якості та безпеки цих страв.

З-поміж іншого, медсестра:

  • здійснює контроль за санітарним станом харчоблоку, своєчасністю проходження працівниками їдалень медоглядів, дотриманням ними правил особистої гігієни;
  • веде журнал здоров’я працівників їдальні, щоб вчасно виявити можливі захворювання та запобігти поширенню інфекцій;
  • слідкує за впровадженням принципів системи HACCP на харчоблоках тощо.

За словами Світлани Присліпської, яка працює шкільною медсестрою в Самбірському ліцеї імені Андрія Чайковського з 2002 року, у порівнянні з минулими роками в системі шкільного харчування відбулося багато позитивних змін.

«Ми перейшли на оновлене меню, яке розробляла команда Євгена Клопотенка. Складали його спільними зусиллями з урахуванням бажань та смакових уподобань дітей, щоб вони не бігали на перекуси за пиріжками, а їли свіжу та гарячу їжу. Додали багато овочів. До прикладу, правильно готуємо рибу чи котлети, щоб це було не лише смачно, а й корисно. Одним словом, якість страв та їх подача значно покращилися», – зазначає жінка.

На жаль, повномасштабна війна внесла свої корективи в усі сфері життя, і деякі харчоблоки припинили функціонувати через перехід на дистанційне навчання або необхідність забезпечення тимчасовим житлом внутрішньо переміщених осіб.

У рамках реформи шкільного харчування також було створено інформаційний портал “Знаїмо”. Платформа містить корисну інформацію про реформу, нормативно-правову базу, навчальні матеріали та корисні підказки для управлінців, керівників закладів освіти, педагогів та батьків.

Роль медсестри в організації фізичної активності учнів

Медична сестра також повинна проводити контроль над уроками фізичного виховання. Вона проводить оцінку здоров’я учнів з подальшим розподілом їх на групи (основна, підготовча або спеціальна) для занять фізичною культурою та відстежує, щоб навантаження на дітей не перевищило допустимий рівень. Так само медичний працівник стежить за безпекою проведення занять та провітрюваністю приміщень, а також проводить роз’яснювальну роботу щодо дотримання правил безпеки, наприклад, необхідності використання шолома, налокітників, наколінників та світловідбивачів.

Олена Назарова, викладачка-методистка Львівського медичного фахового коледжу післядипломної освіти, зазначає, що на уроках фізичної культури потрібно робити більший акцент та іграх та руховій активності, а не індивідуальних досягненнях та дотриманням встановлених нормативів.

Медсестра Світлана Присліпська також вважає, що потрібно привчати дітей до фізичної активності ще зі школи за допомогою різних ігор, фізкультхвилинок, активностей між уроками та у позаурочний час. У її ліцеї цьому приділяють особливу увагу, зокрема впроваджено активні перерви, коли завідувач з виховної роботи вмикає музику через гучномовці, діти виходять у коридори та починають танцювати. А щоп’ятниці вже за традицією вчитель фізкультури проводить ранкову гімнастику з учнями та вчителями всієї школи.

«У нашій школі відбулися зміни у проведенні уроків фізкультури. Я стараюсь донести думку, що учні, які мають спеціальну медичну групу або звільнені від фізичних навантажень, не повинні сидіти на лавці, а рухатися. Тому я пропоную вчителям залучати таких дітей до різних видів рухової активності, наприклад, легкої ходьби чи виконання дихальних вправ. Або ж просто попросити допомогти принести м’яч чи якесь інше спорядження. На інших уроках, зокрема біології, основ здоров’я, практикуємо проведення фізкультхвилинок», – ділиться Світлана.

Надання домедичної допомоги

У разі травмування дитини, втрати свідомості або інших невідкладних станів медична сестра повинна надати домедичну допомогу, викликати «швидку» та повідомити про це батьків. Найважливіше – швидко оцінити стан постраждалого та визначити, якої допомоги він потребує насамперед. Для цього вона має вміти надавати допомогу при різноманітних травмах, володіти способами зупинки кровотеч, проводити базову серцево-легеневу реанімацію.

«Проте важливо пам’ятати, що медична сестра не має права призначати медикаментозну допомогу. Згідно з наказом МОЗ № 441 від 09.03.2022 вона може вводити самостійно тільки адреналін при анафілактичному шоці», – підкреслює Олена Назарова.

Обов’язковий перелік медикаментів для надання такої допомоги визначений у наказі Міністерства охорони здоров’я від 06.04.2021 №637. Варто також зазначити, що профілактичні щеплення учням роблять лікарі первинної ланки. Медична сестра повинна мати тільки дублікат форми 063/о, а також може нагадувати батькам про Календар щеплень.

Просвітницька робота

Здоров’я людини більшою мірою залежить від способу життя, тому перед шкільною медсестрою стоїть ще одне важливе завдання – проводити серед вчителів, батьків та учнів просвітницьку роботу про здоровий спосіб життя. Форми й теми можуть бути різноманітні (бесіди, консультації, виступи на нарадах чи батьківських зборах). Наприклад, турбота про психічне здоров’я, виховання здорової дитини, формування знань і навичок зі здорового харчування.

«Особисто в моїй роботі змінилося багато чого, що стосується просвітницької діяльності. Я почала проводити різні тренінги з учнями на тему здорового харчування. Ми проводимо бесіди з батьками та дітьми. Розповідаємо про важливість здорового способу життя та пропонуємо впроваджувати принципи здорового харчування вдома. Я дуже рада, що вони позитивно реагують на такі ідеї та готові змінювати харчові звички своїх дітей», – ділиться Світлана.

Медична сестра тісно співпрацює зі шкільним психологом та разом із ним проводить заходи, спрямовані на формування психічно здорової особистості, зміцнення стресостійкості та попередження психічних розладів в учнів.

Це нові обов’язки, з якими частіше за все їй доводиться розбиратися самотужки. Щоб допомогти медичним сестрам здобути компетентності, українсько-швейцарський проєкт “Діємо для здоров’я” разом регіональними партнерами проводять спеціальні тренінги, де ті опановують теоретичні та практичні навички організації рухової активності дітей, здорового харчування, збереження психічного здоров’я, супроводу дітей із хронічними хворобами (цукровий діабет, бронхіальна астма, серцево-судинні захворювання), правила надання домедичної допомоги.

/Files/images/stornki_saytu_/kkk.png

Коронавірусне захворювання (COVID-19): що повинні знати батьки? Як захистити вас та ваших дітей.

Що таке «новий» коронавірус?

Новий коронавірус (CoV) – це новий штам коронавірусу.

Захворювання, спричинене новим коронавірусом, вперше було виявлене у Вухані, Китай, та отримало назву коронавірусного захворювання 2019 (COVID-19). «CO» означаєcorona(корона), «VI» –virus(вірус) та «D» –disease(захворювання). Раніше це захворювання називали «новим коронавірусом 2019 року» або 2019-nCoV.

COVID-19 – це новий вірус, пов’язаний із тим же сімейством вірусів, що і гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) та деякі типи звичайної застуди.

Як поширюється COVID-19?

Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, зокрема, через кашель і чхання, а також торкання поверхонь, забруднених вірусом. COVID-19 може жити на поверхнях протягом декількох годин, але прості дезінфікуючі засоби можуть його вбити.

Які симптоми коронавірусу?

Симптоми можуть включати підвищення температури, кашель і задишку. У більш важких випадках інфекція може викликати пневмонію або утруднення дихання. У деяких випадках захворювання може бути смертельним.

Ці симптоми схожі на грип або звичайну застуду, які зустрічаються набагато частіше, ніж COVID-19. Ось чому для підтвердження інфікування людини COVID-19 необхідно провести тестування. Важливо пам’ятати, що ключові заходи профілактики однакові: часте миття рук та кашлевий етикет (прикривайте рот та ніс при кашлі чи чханні зігнутим ліктем або серветкою, а потім викидайте серветку у смітник, що закривається кришкою). Також існує вакцина проти грипу – тому дотримуйтесь графікувакцинаціїдля себе та дитини.

Як я можу уникнути ризику зараження?

Ось чотири запобіжні заходи, яких ви та ваша сім’я можете вжити, щоб уникнути зараження:

1. Часто мийте руки, використовуючи мило та воду або спиртовмісні засоби для миття рук

2. Прикривайте рот і ніс при кашлі або чханні суглобом ліктя або серветкою і викидайте серветку у смітник, що закривається кришкою

3. Уникайте тісного контакту з усіма, хто має симптоми застуди або грипу

4. Негайно звертайтеся до лікаря, якщо у вас підвищена температура, кашель або якщо ви відчуваєте, що вам важко дихати.

Чи діє COVID-19 на дітей?

Це новий вірус, і ми поки що недостатньо знаємо про те, як він діє на дітей чи вагітних жінок. Ми знаємо, що вірусом можуть заразитися люди будь-якого віку, але поки що зафіксовано небагато випадків інфікування COVID-19 серед дітей. Вірус є летальним у рідкісних випадках, поки що в основному серед людей похилого віку, які раніше мали проблеми зі здоров’ям.

Що робити, якщо у моєї дитини проявляються симптоми COVID-19?

Зверніться до лікаря, але пам’ятайте, що в Північній півкулі нині сезон грипу, і симптоми COVID-19 (такі, як кашель або лихоманка), можуть бути схожими на симптоми грипу або звичайної застуди – захворювань, які трапляються набагато частіше.

Продовжуйте дотримуватися гігієни рук, як-от регулярно мийте руки, кашлевого етикету, дотримуйтесь графікувакцинаціїдля вашої дитини, щоб ваша дитина була захищена від вірусів та бактерій, які викликають інші захворювання.

Як і у випадку з іншими респіраторними інфекціями, такими як грип, якщо у вас або вашої дитини є симптоми, негайно звертайтеся до лікаря і намагайтеся уникати відвідування громадських місць (робоче місце, школа, громадський транспорт), щоб вірус не поширювався на інших.

Що робити, якщо у члена моєї сім’ї проявляються симптоми?

Якщо у вас або у вашої дитини спостерігається підвищення температури, кашель або утруднене дихання, вам слід негайно звернутися за медичною допомогою. Якщо ви їздили в регіони, де виявлено випадки інфікування COVID-19, або якщо ви були в тісному контакті з тими, хто приїхав з одного з цих регіонів і має респіраторні симптоми, подумайте про те, щоб повідомити свого лікаря про це заздалегідь.

Чи потрібно не пускати дитину до школи?

Якщо у дитини спостерігаються симптоми, зверніться до свого лікаря та дотримуйтесь його рекомендацій. Як і при інших респіраторних інфекціях, таких як грип, якщо у дитини є симптоми, давайте їй добре відпочити вдома та не водіть її у громадські місця, щоб запобігти поширенню вірусу серед інших людей.

Якщо ваша дитина не симптомів, таких як лихоманка або кашель, і якщо органи влади у сфері охорони здоров’я або інші відповідні офіційні служби не видали наказів чи роз’яснень щодо закриття школи вашої дитини, дитині краще продовжувати ходити до школи.

Замість того, щоб не пускати дітей до школи, привчайте їх до миття рук та кашлевого етикету в школі та інших громадських місцях. Наприклад: часто мити руки (див. нижче), прикривати рот і ніс під час кашлю чи чханні згином ліктя або серветкою, а потім викидати серветку в смітник, що закривається кришкою, а також не торкатися очей, рота чи носа, якщо діти не мили руки.

Як найкращим чином мити руки?

Крок 1: Намочіть руки проточною водою

Крок 2: Нанесіть достатньо мила на мокрі руки

Крок 3: Протріть всі поверхні рук, включаючи тильну сторону рук, між пальцями та під нігтями – принаймні 20 секунд.

Крок 4: Ретельно промийте руки проточною водою

Крок 5: Висушіть руки чистою тканиною або рушником одноразового використання.

Мийте руки часто, особливо перед їжею; після прочищення носа, кашлю або чхання; та після туалету.

Якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб, що містить щонайменше 60% спирту. Якщо руки помітно забруднені, обов’язково мийте їх з милом.

Як захистити сім’ю під час поїздок

Плануючи поїздку за кордон, ознайомитися з пам'яткою для виїжджаючих за кордон для своєї країни призначення щодо будь-яких обмежень на в'їзд, карантинних вимог при в'їзді або інших актуальних рекомендацій для тих, хто подорожує.

Щоб не потрапити в карантин і не отримати відмову в повторному в'їзді у вашу рідну країну, також рекомендується ознайомитися з інформацією про COVID-19 на веб-сайтіМіжнародної асоціації повітряного транспорту, яка включає в себе перелік країн і обмежувальних заходів, і постійно оновлює інформацію.

Під час поїздки всі мають часто мити руки або використовувати спиртовмісні антисептичні засоби із вмістом спирту не менше 60%, прикривати рот і ніс згином ліктя або паперовою серветкою при кашлі або чханні і негайно викидати використану серветку, уникати тісного контакту з будь-ким, хто кашляє або чхає. Крім того, батькам рекомендується завжди мати при собі антисептичний засіб для рук, упаковку одноразових паперових хустинок і дезінфікуючі серветки.

Додаткові рекомендації включають в себе наступне: одноразово очистіть своє сидіння, підлокітники, сенсорний екран і т.д. за допомогою дезінфекційної серветки в літаку або іншому транспорті. Скористайтеся також дезінфікуючими серветками для очищення основних поверхонь, дверних ручок, пультів дистанційного керування і т.д. в готелі або іншому приміщенні, в якому проживаєте ви з дітьми. Не забудьте помити після цього руки.

Будьте здорові!

Коронавірус і діти

Як вберегти дітей від коронавірусу?

1. Це міф про те, що діти не можуть захворіти коронавірусною інфекцією. Так, діти НЕ в групі ризику, якщо немає порушення дихання (бронхіальні астми, хронічної пневмонії), онкохворі, імунодефіцитні чи мають інші важкі патології. Діти МОЖУТЬ хворіти коронавірусною інфекцією, але переносять її ЛЕГКО (підвищується температура тіла, підкашлювання, може бути нежить! Це ще один міф, що якщо є нежить — це не коронавірус (може бути поєднана інфекція: риновірусна разом з коронавірусною). У дітей часто з’являються нетипові симптоми: блювота і діарея.

2. Як не захворіти? Як уберегти дитину? Які противірусні препарати дати? Та ніяк, ніякі противірусні не працюють!Головна профілактика — не контактувати між собою під час карантину.– ОБОВ’ЯЗКОВО тримати дистанцію між людьми 1,5-2 метра.– Щоденне провітрювання квартир і будинків.– Контроль температури повітря в будинку (19-21 градус) і вологості (40-60%)!– Часте миття рук і користування антисептичними засобами знижує ризик захворювання.– Брудними руками не чіпати обличчя (вірус проникає в клітини через слизові оболонки очей, носа, рота).! Дуже важливо: багато пити (30-50 мл рідини на 1 кг маси тіла), користуватися сольовими розчинами ендоназально (якомога частіше зволожувати ніс).

Ніякі противірусні препарати не ефективні при коронавірусній інфекції. Вірус новий, його вивчають, розробляють вакцину, на випробування знадобиться ще понад рік.

Не менш важливо мати в домашній аптечці:– жарознижувальні препарати (парацетамол, ібупрофен, анальгін),– сольові для носа,– судинозвужувальні для носа,– препарати від дегідратації.Вітаміни не захищають від вірусу! Правильне харчування, дотримання перерахованих вище заходів профілактики – ось і весь захист!

3. І останнє: якщо вже захворіла дитина — не займайтеся самолікуванням!Кожен препарат має побічні дії і кожен препарат може викликати ускладнення!Привід терміново звернутися до лікаря:– температура 39.0 і вище,– ускладнене дихання,– діарея,– виражена млявість, втрата свідомості.

Бережіть себе і будьте здорові!





/Files/images/stornki_saytu_/20200409113512-4949.jpg

/Files/images/stornki_saytu_/5e6a5c3589391829235565.png

/Files/images/stornki_saytu_/2_1_.jpg

/Files/images/stornki_saytu_/ruki.jpg/Files/images/stornki_saytu_/koronavirus.jpg/Files/images/stornki_saytu_/oberezhno_kir_shcho_robiti_abi_ne_zarazitisya20180315_4843.jpg/Files/images/stornki_saytu_/74677146_142530657103227_5909275473401085952_n.jpg/Files/images/stornki_saytu_/0940fff92c9eecd9a44013ce720c7d24_h443.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 96

Коментарi